Spokojny debiut po 1.e4

Moderator: Rafcik

Spokojny debiut po 1.e4

Postprzez Szachista_Mateusz » 17 wrz 2019, 21:55

Witam. Od dłuższego czasu moją odpowiedzią na 1.e4 było c5. Grałem agresywnie, najczęściej wariant Najdrofa. Chciałbym, abyście poradzili mi jakąś odpowiedź na 1.e4, po którym gra ma spokojny charakter, a walka toczy się głównie pozycyjnie, poprzez lawirowanie figurami. Najlepiej, aby to otwarcie miało jak najmniej wariantów (szerokie ogarnięcie Najdorfa zajęło mi na prawdę sporo czasu, a wciąż mam jeszcze wiele do szlifowania). Próbowałem caro-cann ale niestety nie do końca mi odpowiada, wydawało mi się, że również ma dość dużo szerokich rozgałęzień. Z góry dziękuję za wszelkie sugestie, pozdrawiam
Szachista_Mateusz
Szachista_Mateusz

Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Ranking: 0

Re: Spokojny debiut po 1.e4

Postprzez Virtual107 » 18 wrz 2019, 09:51

Może obrona francuska? Atak na piona d5 wymusza konkretną reakcję białych, co prowadzi do bardziej konkretnej gry. Często powstają tu zamknięte pozycje (białe przepychają e4-e5), co daje bogate możliwości lawirowania figurami.
Virtual107

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 2 razy
Ranking: 2050

Postprzez yetit78 » 18 wrz 2019, 10:48

1...e5 też jest niezłe - co prawda może być ostrzejsze niż Caro-Kann (ale to niemal każdy debiut :P) a jest balans aktywności i solidności pozycji.
,,You must take your opponent into a deep, dark forest where 2+2=5, and the path leading out is only wide enough for one. " Michaił Tal

Dobry szachista nie dąży do równowagi, lecz do asymetrycznych pozycji gdzie będzie mógł wykazać swoją wyższość.
yetit78

Podziękował : 1864 razy
Otrzymał podziękowań: 285 razy
Ranking: 0

Postprzez panrudzki » 20 wrz 2019, 16:18

Ja też się przerzuciłem z Najdorfa na 1...e5 i jestem bardzo zadowolony. Owszem, trzeba nauczyć się trochę teorii ale partia włoska czy hiszpanka to raczej właśnie gra pozycyjna a na różne dziwactwa w rodzaju gambitu królewskiego czy 2. d4, 3. c3 można się nauczyć jednej dobrej linii.

Natomiast możesz też pójść na jeszcze większą łatwiznę i grać (jak niestety bardzo wielu graczy na poziomie <2000) skandynawską. Nie znoszę grać przeciwko temu otwarciu, bo gra jest strasznie nudna i jednowymiarowa. Czarne co prawda dostają pozycję nieco gorszą i trochę pasywną, ale spokojnie do grania. I teorii prawie wcale tam nie ma do nauki.
panrudzki

Podziękował : 55 razy
Otrzymał podziękowań: 49 razy
Ranking: 1900

Postprzez puzzle » 21 wrz 2019, 12:10

Obrona Rosyjska ma charakter spokojny i czesto przechodzi do koncowek, ale tym partii nie wygrasz. Natomiast co do innych wariantow to trzeba miec bardzo dobre wyczucie gry taktycznej i taki Kramnik moze sobie grac 1... e5, ale amatorzy ktorzy dostana jakas superostra pozycje z Wloskiej bez znajomosci podstawowych przelomow maja cienka sytuacje.
puzzle

Podziękował : 7 razy
Otrzymał podziękowań: 14 razy
Ranking: 2100
kurnik.pl: szachistaa

Powrót do Debiuty