Jaki program zakupić do bazy szachowej?

Moderator: redjok

Jaki program zakupić do bazy szachowej?

Postprzez amber » 28 sie 2013, 18:40

Witam.

Mam kategorię I i Elo około 1800. Dotychczas korzystałem z Fritza 12, ale nie satysfakcjonuje mnie obsługa bazy danych (np. w chessassistant można zrobić drzewko z partii przeciwników, a tu można te partie jedynie połączyć, co nadal nie jest przejrzyste.). Potrzebuję czegoś bardziej profesjonalnego. Właściwie rozpatrywałem tylko dwie opcje (może jest więcej): chessbase i chessassistant. Osobiście skłaniałbym się do chessassistanta. Ale po to założyłem temat, żeby poczytać co Wy mi polecicie. Pytania:

-Który program jest droższy i czy ta wyższa cena jest adekwatna do wyższej jakości?
-Czy w ogóle zmieniać program czy zostawić Fritza?
-Jak kupić to gdzie? Którą wersję? I za jaką cenę?
- Czym się w ogóle różni Chessbase od Chessasistanta?
-Jaki silnik jest w pakiecie z programem? (Czy może kupić sam program a silnik dołożyć jakiś inny?)
-Który program jest łatwiejszy w obsłudze i dlaczego?

Jak był taki temat to przepraszam, ale nie znalazłem podobnego.

Dzięki z góry.
Pozdro
amber

Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy
Ranking: 1978
kurnik.pl: amberman

Re: Jaki program zakupić?

Postprzez ŁowcaAndroidów » 28 sie 2013, 19:13

We fritzu 12 nie potrafiłem również zrobić drzewka. Może w 11 jest taka opcja. CA to wydatek kilkuset złotych więc lepiej przemyśleć ten temat...
"Jednym z najważniejszych elementów współczesnej strategii jest ograniczenie działania jednej z lekkich figur przeciwnika" A.K.
ŁowcaAndroidów
Moderator

Podziękował : 307 razy
Otrzymał podziękowań: 566 razy
Ranking: 2286
FICS: MlodyBog

Postprzez kolokwium » 28 sie 2013, 21:51

Fritz jak ChessMaster (lub Arena) to nie programy bazodanowe lecz grające. Do obsługi baz danych specjalistami są ChessBase i ChessAsistans (z darmowych SCID lub ChessX - to klon SCIDa).

Na forum szachista.com Janczewski porównał oba programy CA i CB.
http://www.szachista.com/ftopict-1100.html

Wszystkie programy bazodanowe powinny mieć podobne funkcje. Proponuję wzorem Janczewskiego obejrzenia
(wypróbowania) wszystkich programów u znajomych. Wówczas można stwierdzić który najbardziej pasuje.

Na obu forach są tematy o każdym z programów.

bazy w pgn http://www.pgnmentor.com/files.html
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2287 razy
Otrzymał podziękowań: 2428 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez david2333 » 29 sie 2013, 02:33

hej większość szachistów korzysta i poleca CHESSBASE pozdrawiam
david2333

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 27 razy
Ranking: 1200
kurnik.pl: kacap23

Postprzez fuszer » 29 sie 2013, 09:47

Zanim wydasz pieniądze, warto przyjrzeć się darmowym rozwiązaniom. Program Scid vs PC wcale nie ustępuje CA/CB.

Posiada on opcję "raport o zawodniku", która pokazuje jego repertuar debiutowy w formacie, do jakiego przyzwyczaił szachistów Informator Szachowy. Dodatkowo przedstawia też informacje o najczęściej występujących w jego partiach typowych motywach (różnostronne roszady, izolowany pionek, atak na króla itp.)

Scid obsługuje silniki UCI (czyli praktycznie wszystkie poza Fritzem) i ma opcję anotowania partii, czyli oznaczenia ruchów symbolami ?!, ?, ?? wraz z podaniem najlepszych (według wybranego silnika) wariantów.

Używam go od ponad 10 lat i jakoś nie rozważam zakupienia drogich programów, które mają włąściwie taką samą funkcjonalność i co najwyżej ładniej wyglądają

Wątek o programie SCID przeniosłem do tematu o SCIDzie i jemu pochodnych => viewtopic.php?f=18&t=1216
kolokwium
fuszer

Podziękował : 238 razy
Otrzymał podziękowań: 935 razy
Ranking: 2096
kurnik.pl: fuszer
FICS: swirus

Re: Jaki program zakupić do bazy szachowej?

Postprzez Eccon » 31 sie 2013, 13:46

Używam i Chessbase i Scida, ale Scida tylko do tworzenia raportów debiutowych, bo to robi lepiej niż CB. Mankamentem jest nie obsługiwanie formatów cbh i cbv, co zmusza do kupowania konwerterów. Ale początek może być na SCID.
Wypowiadało się już kilka osób i ciekawi mnie do czego wykorzystywane są programy do obsługi baz?
jasne jest jak ktoś pisze artykuły, gra w szachy w turniejach, opracowuje repertuar debiutowy, ale mieć by mieć to nie jest argument.
P.S. jest jeszcze darmowy ChessBase Light, prawie nie okrojona wersja komercyjna i warto ją sprawdzić.
Eccon

Podziękował : 60 razy
Otrzymał podziękowań: 430 razy

Postprzez matman » 31 sie 2013, 14:15

CBLight 2009 ma zdaje się ograniczenie co do wielkości bazy partii. Nie będzie współpracował z dużymi bazami.
matman

Podziękował : 58 razy
Otrzymał podziękowań: 76 razy

Postprzez Eccon » 31 sie 2013, 14:22

Tak do 35 000 partii, ale to ma być dla początkujących i amatorów i miłośników szachów.
Eccon

Postprzez skoczek » 31 sie 2013, 17:29

Znacie może ChessBase Reader 2013? Waży ponad 200 mega i nie wiem czy warto pobierać.
Ostatnio edytowany przez skoczek 24 wrz 2015, 16:58, edytowano w sumie 2 razy
skoczek

Podziękował : 5 razy
Otrzymał podziękowań: 68 razy

Postprzez Eccon » 31 sie 2013, 20:00

Zainstalowałem CBLight 2009 i z całego serca odradzam. To już nie jest wersja free. Nie sprawdzałem ile kosztuje, ale to bez znaczenia. Nie polecam.
O ile dobrze pamiętam była też wersja CALight, ale to było kilka lat temu.
Eccon

Postprzez kolokwium » 20 lut 2020, 23:54

Jest nowsza wersja CBLight 2017.
https://en.chessbase.com/pages/download ... M4Wm97v7AY
ChessBase Reader 2017. The new ChessBase Reader conveniently displays all installed databases and training titles - with a modern menu ribbon look. With the free ChessBase reader, you can open all standard file formats (.cbh, .cbf, .pgn), play through games on a stunningly rendered board, watch ChessBase training videos and much more. Download it for free now!
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
kolokwium
Moderator

Postprzez Grem » 21 lut 2020, 19:05

Więc to ChessBase Reader a nie CBLight :lol2: ;D , można tym otwierać bazy itd, jednego tylko nie wiem dlaczego nie działa kopiowanie partii do schowka, a może tylko u mnie :devil: , komu działa? :> .
Tylko ten nie popełnia błędów, kto nic nie robi - Napoleon Bonaparte
Grem

Podziękował : 133 razy
Otrzymał podziękowań: 268 razy
kurnik.pl: Gremar64
FICS: Gremar

Postprzez thinkerteacher » 22 lut 2020, 02:59

Czy wie ktoś jakie są najbardziej istotne różnice pomiędzy najnowszą wersją Chessbase (płatnej) a tą bezpłatną, którą poleca kolega kolokwium (ChessBase Reader 2017)? Chodzi mi przede wszystkim o to, które opcje zostały zablokowane w stosunku do płatnej. No i dodatkowe pytanie - kiedy opłaca się zakup płatnej wersji? (w jakich okolicznościach, poza byciem szachistą profesjonalnym z rankingiem 2100 ELO lub tytułem szachowym).

Z góry dziękuję za wszelkie wartościowe odpowiedzi :).
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 8889 razy
Otrzymał podziękowań: 1204 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez AuroraBorealis » 22 lut 2020, 09:05

Z tego co pamietam, to w bezplatnej wersji nie mozna nic kopiowac ani zapisywac. Ja kupilem cb15 i jestem zadowolony
AuroraBorealis

Podziękował : 182 razy
Otrzymał podziękowań: 439 razy
Ranking: 2120

Postprzez kolokwium » 22 lut 2020, 12:12

thinkerteacher napisał(a):którą poleca kolega kolokwium
kolokwium nie poleca lecz informuje, że takowe coś jest.
Boć nie każdy czyta cb.
kolokwium
Moderator

Powrót do Programy i komputery szachowe