DGT Centaur - test

Moderator: redjok

Re: DGT Centaur - test

Postprzez mpbc » 01 sty 2020, 21:17

Miałem sobie kupić pod choinkę ale... poczytałem i zaczekam na następną wersję już z wbudowanym czytnikiem kart i z kilkoma innymi możliwościami rozbudowy a bardzo możliwe iż z nowym komputerem Pi. Na mój poziom i tak wystarcza to co mam czyli Chessmaster X, Fritz 16, Chessbase 15 i komputer Cocmos oraz Kasparov Turbo Advanced Trainer.
mpbc

Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 10 razy
Ranking: 0

Postprzez araszek » 10 sty 2020, 13:43

hej, napisałbyś coś więcej o tym ? Są jakieś daty wypuszczenia nowej wersji ? Szczególnie interesują mnie możliwości rozbudowy - widziałem ten komputer na żywo i wyglądał bardzo fajnie (grało się też fajnie), tylko brakowało mi tego, by służył też jako szachownica do gry przez internet, więc jeśli dałoby się go 'rozbudować' w taki sposób, byłoby super
Pozdrowienia
Krzysiek
araszek

Podziękował : 32 razy
Otrzymał podziękowań: 61 razy
Ranking: 1800
FICS: araszek

Postprzez Wojtek26 » 01 mar 2020, 12:03

Wątpię, aby DGT skanibalizował swoje inne produkty, rozbudowując Centaura w taki sposób, aby funkcjonalnie zastąpił deski smart lub bluetooth / usb. Centaur w mojej opinii obecnie jest najlepszym, budżetowym komputerem dla amatora, który chce po prostu grać. Tak, jak z człowiekiem, powiedzieć "hej, zagramy?" i w kilka sekund już toczy się partia, każda inna (Centaur ma fajny algorytm dobierania otwarć, bardzo szeroki repertuar, również jego celowe niedokładności nie są powtarzalne, nie są "rażące", są bardzo ludzkie)
Dla mnie - amatora - bomba!
Owszem, mógłby być drewniany, bierki z drewna itp, ekran akurat ma super, e-ink to strzał w 10.
Ale wtedy kosztowałby nie 350 eur a pewnie dobrze ponad 1000.
Wojtek26

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Ranking: 1578

Postprzez mpbc » 01 mar 2020, 22:23

Tak, ale Centaur to komputer oparty na Raspberry Pi i o ile DGT pewnie go nie rozbuduje to jednak hobbyści to zrobią z pewnością :) A wymieniając sam komputer Rasberry Pi Zero na najnowszą wersję automatycznie zyskujemy i lepsze parametry gry i łączność bezprzewodowa jak i port USB :)
Zresztą obecną wersję można uruchomić z Bluetooth i WiFi (w zależności od daty produkcji) bo hobbyści już to robią i to od dawna :)

https://schach.computer/dgt-centaur-mit ... erweitern/

Osobiście czekam na wersję następną o trochę większych wymiarach komputera bo jest 65 x 30 mm a następny Raspberry Pi 3 i obecny 4 a już 85,60 × 56,50 mm Czyli bardzo podobnie jak pierwszy Raspberry Pi 1 i 2

DGT Centaur to Stockfish 8 lub 9 w zależności od daty produkcji
Raspberry Pi Zero:
A Broadcom BCM2835 application processor
1GHz ARM11 core (40% faster than Raspberry Pi 1)
512MB of LPDDR2 SDRAM
A micro-SD card slot
A mini-HDMI socket for 1080p60 video output
Micro-USB sockets for data and power
An unpopulated 40-pin GPIO header
Identical pinout to Model A+/B+/2B
An unpopulated composite video header
mpbc

Postprzez matman » 07 mar 2020, 20:38

Millennium Chess Genius Exclusive ma fajniejsze drewniane bierki i szachownicę, a po połączenie za pomocą chesslinka ze smartfonem leje bez problemu każdego arcymistrza łącznie z Carlsenem. Można się połączyć z programem szachowym Hiarcs, grać na różnych poziomach, w tym na poziomie adaptacyjnym zmieniającym się w zależności od siły gry użytkownika. Nie wiem jak w Centaurze, ale z Hiarcsa partie bardzo łatwo wyeksportować mailem żeby można było je dalej analizować na komputerze. Można też grać z ludźmi na serwerach FICS i Chessclub.
matman

Podziękował : 58 razy
Otrzymał podziękowań: 76 razy

Postprzez mpbc » 30 mar 2020, 09:47

matman napisał(a):Millennium Chess Genius Exclusive ma fajniejsze drewniane bierki i szachownicę, a po połączenie za pomocą chesslinka ze smartfonem leje bez problemu każdego arcymistrza łącznie z Carlsenem. Można się połączyć z programem szachowym Hiarcs, grać na różnych poziomach, w tym na poziomie adaptacyjnym zmieniającym się w zależności od siły gry użytkownika. Nie wiem jak w Centaurze, ale z Hiarcsa partie bardzo łatwo wyeksportować mailem żeby można było je dalej analizować na komputerze. Można też grać z ludźmi na serwerach FICS i Chessclub.

Ale tych komputerów nie da się porównać, ani jeżeli chodzi o szachownicę, ani jeżeli chodzi o funkcjonalność. Jeżeli już to wolałbym DGT Pi z szachownicą DGT.
mpbc

Postprzez marian62 » 29 maja 2020, 15:20

Witam wszystkich bardzo serdecznie
Mam pytanie czy polecilibyście zakup Komputera szachowego DGT Centaur dla zawodnika z rankingiem 1800.
Czy ktoś z podobnym rankingiem grał z Centaurem?
marian62

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Ranking: 1600

Postprzez Novice » 29 maja 2020, 22:28

Nie grałem z Centaurem, ale śledziłem wszelkie recenzje tego komputera.
Posiada on tylko trzy poziomy gry: Przyjazny, Trudny i Ekspert. Na dwóch pierwszych poziomach komputer dostosowuje się do poziomu gracza. Na Przyjaznym gra gorzej niż przeciwnik, na Trudnym trochę lepiej, ale też robi błędy pozwalające wygrać. Na poziomie Ekspert jest raczej nie do pokonania. Z powyższych względów i szeregu innych ograniczeń (np. brak możliwości przeniesienia zapisu partii do komputera) jest on raczej przeznaczony do rozrywki, a nie do poważniejszej gry i jej analizy.
Novice

Podziękował : 9 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Postprzez marian62 » 30 maja 2020, 00:27

Novice napisał(a):... jest on raczej przeznaczony do rozrywki, a nie do poważniejszej gry i jej analizy.

Dzięki za odpowiedź.
A co sądzisz o nowym modelu Square off Swap który ma być dostępny w sprzedaży pod koniec tego roku.
https://squareoffnow.com/product/swap
marian62

Postprzez Novice » 30 maja 2020, 09:38

Square Off to szachownica elektroniczna. Do grania musi być połączona ze smartfonem lub tabletem. Poziom gry zależy więc od aplikacji na dodatkowym urządzeniu. Można też grać przez internet z innym graczem. Obawiałbym się o trwałość mechanizmu napędowego. To jest najsłabszy punkt takich urządzeń.
Czy zastanawiałeś się nad Millennium The King Performance (https://computerchess.com/en/the-king-performance-2)? Cena podobna jak DGT Centaur. Ma dużo większe możliwości. Jedyna wada dla mnie, to pole szachownicy naciskowe.
Novice

Postprzez marian62 » 31 maja 2020, 10:20

Novice napisał(a):Square Off to szachownica elektroniczna. Do grania musi być połączona ze smartfonem lub tabletem. Poziom gry zależy więc od aplikacji na dodatkowym urządzeniu. Można też grać przez internet z innym graczem. Obawiałbym się o trwałość mechanizmu napędowego. To jest najsłabszy punkt takich urządzeń.

Novice dziękuję za pomoc przy podejmowaniu decyzji.
Także się obawiam o trwałość mechanizmu napędowego.
Ponadto grałem kilkadziesiąt partii z programem który obsługuje obecną szachownicę Square Off.
Program można pobrać na smartfona ze strony Square off.
Program oferuje 20 poziomów, plus poziom automatyczny, dodatkowo można zagrać w sieci z innymi szachistami.
Na poziomie 9 robi czasem dziwne ruchy, których szachista by nie wykonał.Natomiast na 10 mam trudności aby z nim wygrać, a już poziom 12 jest dla mnie nie do przejścia.( bez cofania posunięć )
Oczywiście Sguare Off ma także mocne strony które oferuje program Stockfish.
Jednak pomimo tego skreśliłem go z listy zakupów.
Pozdrawiam
marian62

Postprzez matman » 01 cze 2020, 10:23

Pod koniec roku będzie można kupić coś znacznie lepszego od Square Off. Zobacz to: https://regiumchess.com/
matman

Podziękował : 58 razy
Otrzymał podziękowań: 76 razy

Postprzez Novice » 01 cze 2020, 11:01

matman napisał(a):Pod koniec roku będzie można kupić coś znacznie lepszego od Square Off. Zobacz to: https://regiumchess.com/

Radzę z tym uważać i poczytać w internecie. Ten projekt został powszechnie uznany za oszustwo i wyłudzanie pieniędzy.
Novice

Postprzez mpbc » 01 cze 2020, 18:44

Trochę poplątanie, porównujecie szachy nieporównywalne. Osobiście przetestowałem Centaura i trochę mi brakuje jednak ustawień, zdecydowanie wolę DGT Pi z szachownicą :)
mpbc

Postprzez marian62 » 01 cze 2020, 18:48

Novice napisał(a):Radzę z tym uważać i poczytać w internecie. Ten projekt został powszechnie uznany za oszustwo i wyłudzanie pieniędzy.

Zgadza się.Też o tym słyszałem.
marian62

Poprzednia strona

Powrót do Programy i komputery szachowe