Tablet i szachy

Moderator: redjok

Tablet i szachy

Postprzez justa29 » 15 lis 2012, 22:22

Witam Forumowiczów.
Ciekawi mnie czy są dostępne programy szachowe na Tablety (system Android).
Chodzi mi o programy typu Fritz 11, żeby można było na tablecie analizować partię ale również i zagrać z komputerem.
Najlepiej jakby można podłączać do analizy inne silniki jak we Fritz'u, ale być może za dużo oczekuję :?
A może ktoś z Forumowiczów korzysta już z połączenia tablet+szachy?
Pozdrawiam serdecznie.
justa29

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 2 razy
Ranking: 0

Re: Tablet i szachy

Postprzez kocur » 15 lis 2012, 22:27

Google moim przyjacielem jest.
kocur

Otrzymał podziękowań: 178 razy

Postprzez ŁowcaAndroidów » 15 lis 2012, 22:28

Na androidzie w telefonie używam programu DroidFish z podpiętym Stockfishem. Można z nim grać, nie da się wygrać :)
Do przeglądania partii używam ChessPGNViever - można w nim oglądać partie wcześniej przez nas zagrane jak i wczytywać bazy danych z partiami (zawierające komentarze itd.). Oprogramowanie o którym napisałem jest darmowe.

Oraz Google moim przyjacielem jest. :)
"Jednym z najważniejszych elementów współczesnej strategii jest ograniczenie działania jednej z lekkich figur przeciwnika" A.K.
ŁowcaAndroidów
Moderator

Podziękował : 307 razy
Otrzymał podziękowań: 564 razy
Ranking: 2286
FICS: MlodyBog

Postprzez justa29 » 15 lis 2012, 23:26

Zapytałam, bo interesują mnie opinie najlepiej ludzi którzy używają tego rozwiązania (tablet+program szachowy) i mogliby podzielić się wrażeniami.
Jakieś programy w google znalazłam, ale proste tylko do gry w stylu np. windowsowego Chess Titans.
Chodziło mi o trochę bardziej rozbudowane jak Fritz11.
justa29

Postprzez thinkerteacher » 16 lis 2012, 10:22

W przyszłym roku zamierzam nabyć tableta (średniej klasy), więc wówczas przy okazji będę chciał mieć także na nim szachowe dodatki. Głównie myślę o programie do grania i analizy oraz przeglądarka partii. Jeśli będzie możliwe to także zbiór zadań do rozwiązywania (proste maty, wygrywanie figur, kombinacje i tego typu). Tak więc jeśli będziesz jeszcze zainteresowana to za pół roku proponuje odświeżyć temat :)

Z góry przepraszam za kolegów dla których wszystko jest w Google, a on jest ich przyjacielem: mieli słabszy dzień i zapomnieli, że pomoc polega nie na wpisaniu magicznej formuły, lecz na pokazaniu rozwiązania problemu.
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 8866 razy
Otrzymał podziękowań: 1203 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez Horacy » 16 lis 2012, 11:20

Nie wiem co to tablet ale ja polecam całkowicie darmowy i bardzo dobry program Arena 3.0. Tam jest dosłownie wszystko. Bardzo rozbudowany i miły w obsłudze. Polecam.
Horacy

Postprzez kocur » 16 lis 2012, 11:26

kocur

Otrzymał podziękowań: 178 razy

Postprzez thinkerteacher » 16 lis 2012, 13:18

Tu się dowiesz w skrócie czym jest tablet:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Tablet_%28komputer%29

Tutaj możesz poczytać nowości na temat różnych tabletów i dodatków do nich:
http://www.tablety.pl/

A tutaj masz porównanie (dość świeże) dotyczące 22 takich urządzeń:
http://pclab.pl/art50514.html

Mam nadzieję, że za jakiś czas nie będziesz się dziwnie patrzył jak ktoś zapyta cię jaki tablet używasz ;). 5 lat temu mogłeś nie wiedzieć, dziś możesz (chociaż już nie powinieneś) jeszcze pytać, ale za rok czy dwa - będziesz dla młodzieży "noobem" ;). Ostrzegam :)
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Postprzez justa29 » 16 lis 2012, 17:16

thinkerteacher napisał(a):Głównie myślę o programie do grania i analizy oraz przeglądarka partii. Jeśli będzie możliwe to także zbiór zadań do rozwiązywania (proste maty, wygrywanie figur, kombinacje i tego typu).

Dokładnie, właśnie mam takie potrzeby szachowe na tablecie:)
justa29

Postprzez thinkerteacher » 16 lis 2012, 19:38

W takim razie zobacz tą galerię:
http://gallery.vlasovsoft.net/index.php/pbchess

Jeśli będziesz zainteresowana to odwiedź następnie tę stronę:
http://pbchess.vlasovsoft.net/en/contents.html

Myślę, że to może być jedno z lepszych rozwiązań: nie wiem tylko czy to będzie chodzić na tabletach (czy tylko na czytnikach). Na pewno jednak jest dużo tego typu zadań na "ITunes store".

Być może warto też tutaj zajrzeć: http://www.techshout.com/features/2011/ ... -for-ipad/
thinkerteacher

Postprzez kolokwium » 17 lis 2012, 20:19

justa29 napisał(a):Ciekawi mnie czy są dostępne programy szachowe na Tablety (system Android).

Android to system na linuksie, czyli każdy program szachowy pod ten system.*

________
* - system to w popularnym tego słowa znaczeniu, bo linuks (obojętnie jaką przyjąć wersję pisowni) to jądro systemu (kernel) a reszta to dodatki.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2286 razy
Otrzymał podziękowań: 2425 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez hajdzik » 19 lis 2012, 09:03

TABLET - jest udanym DODATKIEM do komputera/laptopa

Natomiast dla ludzi bardzo wymagajacych są ULTRABOOKI :)
Większa moc obliczeniowa, przy nawet 40% zmniejszonym zużyciu bateri
Rzomiary także imponujące - nie mówiąc już o cenie - okolice 3tyś złoty
No ale kto powiedział, że takie zabawki musza byc tanie :)
hajdzik

Podziękował : 253 razy
Otrzymał podziękowań: 439 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lg1702
FICS: hajdzik

Postprzez schranz » 19 lis 2012, 09:12

Kumpel na Iphone'ie ma Fritza, który gra z siłą 2400 elo. Ja na muzealnym już N95, mam Shreddera, przez którego można grać online z silnikiem Shreddera o mocy 3000 elo oraz łączyć się online z księgą debiutową a więc full wypas. Jest też chessmaster, który oferuje partie komentowane najiwybitniejszych graczy, zadanka do rozwiązywania jak na Chesstempo :) Na takiego nowoczesnego tableta, tez pewnie znajdzie się kilka ciekawych rozwiązań. ;)
"To jest wojna. Celem jest zniszczenie umysłu przeciwnika." Robert Fischer
schranz

Podziękował : 91 razy
Otrzymał podziękowań: 161 razy
kurnik.pl: szachweb
FICS: KillerSchranZ

Postprzez thinkerteacher » 19 lis 2012, 10:04

hajdzik napisał(a):TABLET - jest udanym DODATKIEM do komputera/laptopa

Natomiast dla ludzi bardzo wymagajacych są ULTRABOOKI :)
Większa moc obliczeniowa, przy nawet 40% zmniejszonym zużyciu bateri
Rzomiary także imponujące - nie mówiąc już o cenie - okolice 3tyś złoty
No ale kto powiedział, że takie zabawki musza byc tanie :)

Jeśli chodzi o mnie to na tableta nie wydam więcej niż 1,2-1,5 tys. Poza tym mi nie chodzi o to, aby mieć "podręczny serwer", lecz coś co będę w pełni wykorzystywał i miał możliwość komfortowego korzystania z aplikacji, które potrzebuje. Oczywiście raczej nie będzie to coś co "wygryzie" komputer, lecz pewien użyteczny i ciekawy dodatek.
thinkerteacher

Postprzez adse » 25 lis 2012, 22:03

Nie wiem po co to komu. Rozumiem zabawka do netu, którą nosi się w kieszeni po to, żeby wyjmować w autobusie miejskim zamiast telefonu. Ale za ok. 1 tys. można już kupić netbooka z 10-calowym ekranem, z dwurdzeniowym prockiem, z jakimś dyskiem, praktycznie pełnoprawny komputer na którym wszystko działa. Jedyne minusy w porównaniu z tabletem to czas uruchamiania i kawałek czegoś, na czym można by go położyć bo brakuje trzeciej reki do trzymania. Ale za to normalny komp, a nie droższy od niego gadżet, który daje mniej.
adse

Podziękował : 75 razy
Otrzymał podziękowań: 517 razy

Następna strona

Powrót do Programy i komputery szachowe