Domino - jak grać?

Moderator: kolokwium

Domino- świetna gra

Postprzez aleves » 21 sty 2016, 03:44

W tej grze domino można bardzo ciekawie spędzić czas podobnie jak w szachach.Gra polega na dokładaniu klocków do końców "łańcucha" ułozonego z domina tak aby wieolokrotność kropek dzieliła sie przez 5.Bardzo ciekawa gra te domino polecam dla każdego.
aleves
 
Posty: 45
Dołączył(a): 30 gru 2015, 00:59
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 6 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: stupidoguy

Re: Domino- świetna gra

Postprzez jake blues » 20 lut 2018, 15:40

co to znaczy wielokrotność kropek?
jake blues
 
Posty: 38
Dołączył(a): 15 lip 2013, 14:05
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 13 razy
Ranking: 0

Domino - jak grać?

Postprzez tompop93 » 16 cze 2018, 14:44

Cześć wszystkim!

Jakiś czas temu powstał tu wątek o grze w domino, ale nie napisano o nim zbyt dużo (zwłaszcza o tym jak w niego grać). Chciałbym krótko wyjaśnić na czym to wszystko polega i pomóc początkującym zacząć przygodę z tą grą.


Podstawy i reguły gry

Przede wszystkim jest to gra dla dwóch osób (ale istnieją warianty drużynowe). Wykorzystuje się do tego prostokątne kostki, gdzie na obydwu końcach znajduje się pewna liczba oczek (od 0 do 6). Każdy klocek ma różną kombinację oczek (np. 1-2, 3-5, 0-2) i występuje ona dokładnie tylko jeden raz.

Każdy z graczy na starcie otrzymuje po 7 klocków. W zależności od losowania, jeden z uczestników wykłada na stół losowe domino ze swojej puli i rozpoczyna rozgrywkę. Taki wyłożony prostokąt rozpoczyna tzw. łańcuch, czyli do danego klocka, gracze na przemian dokładają po jednym dominie, ale tak, by liczba oczek na stykających się końcach domina była jednakowa. Np. Jeśli pierwszy gracz wyłoży domino z wartością (2-5), to drugi gracz dokłada (5-6).

Istnieją klocki, które mają takie same wartości oczek (np. 3-3, 6-6). To są tzw. duble. Ten typ domina dokłada się do łańcucha startowego, ale w pozycji obróconej o 90 stopni. Dzięki temu możemy utworzyć nowy łańcuch i kolejno dokładać do niego kostki (czyli początkowy łańcuch ma dwa końce, ale po dodaniu dubla - już cztery).

Jeśli dojdzie do sytuacji, gdy gracz nie będzie miał klocka o danej wartości, który mógłby dostawić do łańcucha, musi pobrać domino z puli, która nie została jeszcze rozdana. Robi to aż do skutku, a jeśli wyczerpie limit nierozdanych klocków, traci kolejkę.

Punktacja

Gracz zdobywa punkt, jeśli po wyłożeniu swojego klocka, suma oczek na końcach danego łańcucha jest podzielna przez 5. Wówczas otrzymuje on tyle punktów, która równa się sumie tych oczek na końcu łańcucha. W sytuacji, gdy pojawia się dubel, liczy się oczka z obu końców tego domina.

Sytuacja 1: Na jednym końcu łańcucha jest oczko z liczbą 2. Jeśli gracz ustawi po drugiej stronie domino o wartości (2-3), to jeśli suma oczek na krańcach łańcucha wyniesie 5, to gracz dostaje również 5 pkt.

Sytuacja 2: Na jednym końcu łańcucha jest oczko z liczbą 4. Jeśli gracz ustawi po drugiej stronie dubel o wartości (3-3), to suma oczek na obu końcach łańcucha wynosi 10, a więc gracz dostanie 10 pkt.

Zakończenie rundy lub rozgrywki

Gdy gracz wyłoży swoje ostatnie domino następuje koniec rundy. Ten gracz, który zrobi to pierwszy wygrywa rundę i otrzymuje liczbę punktów równą sumie oczek, na niewykorzystanych klockach przeciwnika, zaokrągloną do najbliższej wielokrotności piątki.

Runda kończy się także w momencie, gdy wyczerpią się wszystkie domina z nierozdanej puli i żaden z graczy nie będzie mógł dostawić klocka do żadnego z krańców łańcucha. Wtedy rundę wygra ten, który na wszystkich swoich niewykorzystanych prostokątach posiada mniejszą sumę oczek. Uczestnik wówczas otrzyma liczbę punktów równą sumie oczek z klocków przeciwnika, pomniejszoną o liczbę oczek ze swoich i zaokrągloną do najbliższej wielokrotności piątki. (np. jeśli pierwszy gracz ma 14 oczek, a drugi 17, to pierwszy z nich wygrywa rundę i otrzyma 5 punktów, gdyż 17-14=3, a najbliższa wielokrotność do piątki z trójki to 5).

Ten, który wygra daną rundę wykłada domino jako pierwszy w następnej rozgrywce. Gra toczy się do momentu, gdy któryś z graczy ustali z góry ustaloną przez nich liczbę punktów (np. 100, 200, 500, 1000 itp.)Mam nadzieję, że choć trochę wyjaśniłem zasady tej gry.

Pozdrawiam :)
tompop93
 
Posty: 2
Dołączył(a): 16 cze 2018, 13:48
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Ranking: 0

Re: Domino- świetna gra

Postprzez tompop93 » 16 cze 2018, 15:14

Witaj!

Jeśli nadal interesuje Ciebie ten temat, to mogę Tobie wyjaśnić na czym polega wielokrotność kropek.

Otóż w standardowej rozgrywce domino, ma to ścisły związek z przeliczaniem punktów między poszczególnymi graczami.

W momencie, gdy gracz wyłoży swój klocek, suma oczek na końcach danego łańcucha musi być podzielona przez 5. Wtedy dostanie on tyle punktów, ile wyniesie suma oczek na obu końcach łańcucha. Jeśli nie wiesz co to łańcuch, to jak wiadomo - domino w skrócie polega na dokładaniu na przemian przez graczy prostokątnych klocków, do jednego (lub więcej) wyłożonego na środku. W zależności od tego, jakie dany gracz ma aktualnie przy sobie klocki, może je dostawić, zarówno z jednej, jak i z drugiej strony. I tak tworzy się łańcuch.

Ale są dwie różne sytuacje owej wielokrotności kropek, w zależności od klocków jakie dostawiasz.

Sytuacja 1:

Obrazek

Na jednym końcu łańcucha masz oczko z liczbą 1. Drugi gracz, załóżmy - postawił domino po drugiej stronie o wartości (3-4), Łącznie suma oczek z obu końców łańcucha wynosi 5, bo 4+1=5. Także dostaniesz 5 pkt.

Sytuacja 2:

Obrazek

Na jednym końcu łańcucha jest oczko z liczbą 4. Jeśli gracz ustawi po drugiej stronie tzw. dubel (czyli klocek, który ma dwa te same wartości oczek) tutaj na obrazku jest to wartość (3-3), to suma oczek na obu końcach łańcucha wyniesie 10. Dlaczego? Klocek z dublem zawsze stawia się obrócony o 90 stopni. W tym przypadku liczy się obie jego wartości (czyli 3+3=6) Dodajesz do tego wartość 4, będącą po drugiej stronie łańcucha, co łącznie da Ci 10 pkt., bo 3+3+4=10. A 10 jest podzielne przez 5, czyli jest wielokrotnością tej liczby. A to w dominie nazywa się wielokrotnością kropek.

Mam nadzieję, że pomogłem :)
tompop93
 
Posty: 2
Dołączył(a): 16 cze 2018, 13:48
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Ranking: 0

Re: Domino - jak grać?

Postprzez jake blues » 17 cze 2018, 00:06

dzięki. to wynika z tego, ze nie wielokrotnosc kropek jest podzielna przez 5 tylko suma kropek z koncow lancucha jest wielokrotnoscia 5.
jake blues
 
Posty: 38
Dołączył(a): 15 lip 2013, 14:05
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 13 razy
Ranking: 0


Powrót do Matematyka i gry logiczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gośćREKLAMA

Gdy masz problemy z matma czasami najlepszym rozwiazaniem sa Korepetycje z Matematyki
Zadania Szachowe