Szybkie przyswajanie informacji z tekstu

Moderator: kolokwium

Re: Szybkie przyswajanie informacji z tekstu

Postprzez thinkerteacher » 11 sie 2012, 22:44

Ja staram się wejść w odpowiednim rytm (podobnie jak zawodnicy przed skokiem), a potem próbuję się maksymalnie skupić na tym co się dzieje na desce. Ćwiczę silną wolę, aby w czasie partii nie przeglądać FB, nie gadać na GG czy innych Skype oraz nie odwiedzać kilku stron albo nie czytać w tym momencie artykułów. Słowem: w miarę możliwości PEŁNE skupienie na partii, problemach które tam powstają oraz na tym jak zagrać tak, aby przeciwnik musiał się mocno wykazywać.

Kawy nie pijam, ale dobrego drinka często sobie robię do partii - dobry nie znaczy mocny, tylko smaczny ;) :). Jednak stan spokoju i maksymalnej koncentracji jest dla mnie najlepszym "dopalaczem" :)
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 8866 razy
Otrzymał podziękowań: 1203 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez kolokwium » 12 sie 2012, 18:39

Można się też przed partią (lub i treningiem) pomodlić czy inaczej pomedytować. Można też stosować mudry, np. gyan mudra
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2287 razy
Otrzymał podziękowań: 2427 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez thinkerteacher » 12 sie 2012, 18:42

Na czym polega stosowanie mundrów? Sprawdzałeś jaki to ma wpływ na jakość rozgrywanych partii Tomaszu? Modlitwa o słabe łącze dla przeciwnika to jeszcze rozumiem, ale jak tu być "mudrym" przed partią (szkodą)? Co trzeba robić i czy to pomaga?
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 8866 razy
Otrzymał podziękowań: 1203 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez kolokwium » 12 sie 2012, 19:16

Mudry to gesty i związane z nimi przepływy energii. Jedną z najczęściej stosowaną mudrą w świecie jest złożenie dłoni wewnętrzną stroną (w większości religii podczas modlitwy). Albo mudra hakini (namiocik) dla podniesienia koncentracji.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2287 razy
Otrzymał podziękowań: 2427 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez ziz99 » 12 sie 2012, 20:06

Mandale pomagają również w uzyskaniu optymalnej koncentracji, pobudzają kreatywność itd.
ziz99

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Postprzez BAROL » 31 sty 2020, 13:44

kolokwium napisał(a):Można się też przed partią (lub i treningiem) pomodlić czy inaczej pomedytować. Można też stosować mudry, np. gyan mudra

Zarówno mudry (np. na koncentrację), jak i wyciszającą medytację (np. na spokój ducha) moim zdaniem jak najbardziej można polecić - kiedyś stosowałem obie metody łącznie. A jeśli już ktoś woli modlitwę to może poskutkuje ta z Drohiczyna, ułożona specjalnie dla szachowej braci przez tamtejszego biskupa, ks. bp Tadeusza Pikusa:

"MODLITWA SZACHISTY"

Święta Tereso Wielka z Avila,

Ty, która posługując się metaforą szachową,

ukazałaś nam drogę do doskonałości,

przyczyń się za nami, abyśmy krocząc

wraz z naszym Królem i Panem, Jezusem Chrystusem,

po czarno – białych polach naszego życia,

mogli osiągnąć wieniec zwycięstwa.

Amen.

[więcej o Teresie z Avili piszę w: TAJEMNEJ STRONIE SZACHÓW]

Wielu arcymistrzów podkreślało rolę religii w swym życiu, również tym szachowym. Jednym z nich był Robert Fischer, który, jak to on, miał do tego stosunek dość ortodoksyjny, a jednocześnie oryginalny. Nie raz i nie dwa ze względu na ścisłe przestrzeganie obrządku jego ówczesnej wiary (Światowy Kościół Boży) przekładano rundy czy nawet całe turnieje. A jeśli organizatorzy nie mogli, bądź nie chcieli zmienić grafiku pod Fischera (najczęściej pod naciskiem sowieckiej ekipy), to, bywało, że rezygnował z gry. Twierdził, że religia pozytywnie wpływa na jego skuteczność przy szachownicy. A w roku 1964 rzekł nawet coś takiego: Religia pomaga mi lepiej grać w szachy - i to jest wszystko co mnie w niej pociąga.
I może właśnie dlatego kilka lat po zakończeniu kariery oficjalnie wystąpił ze swego Kościoła - najwyraźniej religia przestała mu już być potrzebna ...
BAROL

Podziękował : 622 razy
Otrzymał podziękowań: 84 razy
Ranking: 1800

Poprzednia strona

Powrót do Hydepark