Partie XIII SzLM

Moderatorzy: redjok, kolokwium

Re: Partie XIII SzLM

Postprzez kolokwium » 22 maja 2012, 22:11

Jest mi niezmiernie przykro to pisać (a obaj zasługujecie na nagrodę "fair play") ale przypomnę
Regulamin SzLM napisał(a):VI System rozgrywek
  1. Mecz
    1. Zawodnik wskazany w kojarzeniu jako pierwszy rozpoczyna grę kolorem białym i jest zobowiązany do założenia stołu (przeciwnik może założyć stół) i na nim spoczywa obowiązek zachowania prawidłowych parametrów stołu pod groźbą walkoweru
    2. Ustawienia stołu:
      • publiczny bez progu rankingowego,
      • rodzaj gry - rankingowa
      • postawić "v" przy zakazie cofania

kojarzenie SzLM napisał(a):nikus287 – mol_ksiazkowy
Dlatego weryfikuję wyniku meczu na "- : +" za "złe ustawienie parametrów stołu". Nigdy nie sprawdzałem kto którym kolorem zaczyna mecz, bo rozpoczęcie meczu odmiennymi kolorami nie jest aż tak ważne. Jednak naruszanie zasady ruchu wykonanego to inna inszość. Gramy turniej mistrzowski, a nie partie/mecz towarzyską.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2299 razy
Otrzymał podziękowań: 2447 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez chlewicki » 22 maja 2012, 22:20

!! :rotfl:
"Jeśli chcesz zniszczyć człowieka, naucz go grać w szachy." - O. Wilde
Mnie, mimo krótkiej znajomości, zniszczyły życie. Jednak kocham je - nie ma prawdziwszego uczucia.
chlewicki

Podziękował : 441 razy
Otrzymał podziękowań: 124 razy
Ranking: 1800

Postprzez nikus287 » 22 maja 2012, 22:37

Ups. Sam się wkopałem na to wygląda, ale kolega Mol zasłużył na wygraną swoją postawą.
Ostatnio edytowany przez nikus287, 23 maja 2012, 06:11, edytowano w sumie 1 raz
nikus287

Podziękował : 166 razy
Otrzymał podziękowań: 269 razy
kurnik.pl: nikus1997b
FICS: JamBycNikus
Playchess: Nikus

Postprzez kolokwium » 22 maja 2012, 23:34

Tak jak pisałem, Mol zasłużył, ale i ty (chociaż nieświadomie).

W normalnym turnieju, bywa że sędzia da wynik "-:-" w przypadku zagrania odmiennymi kolorami, lub walkower jak się zagra niezgodnie z kojarzeniem (Artur pewnie da przykład ze swojego burzliwego życia). Dlatego zwracajmy uwagę na szczegóły.
W Waszym przypadku naruszono zasadę z "żywca" dotknięta idzie, postawiona stoi i ... poinformowano o tym ogół. Zawsze jak "sprawa jest między zawodnikami", to jest ich sprawa (chyba, że są pod obserwacją).

PS
Napisałem "bywa", bo to zależy od okoliczności i ... sędziego.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
kolokwium
Moderator

Postprzez thinkerteacher » 23 maja 2012, 00:42

Dla mnie cofnięcie PRZYPADKOWO podstawionej bierki zasługuje na miano FAIR PLAY - bez względu na to jak restrykcyjne czy głupawe przepisy wymyślimy. Oczywiście jestem absolutnie przeciwko cofaniu, ale nie przeciwko pozwoleniu na poprawienie przypadkowo postawionej (przewróconej) bierki. Tutaj zdania nie zmienię.

PS. Następnym razem Nikuś nie chwal się publicznie ;). Wiem - dziwnie to wygląda, ale sędzia nie puści, bo od tego ma regulamin, który ponoć każdy akceptował :(
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 8954 razy
Otrzymał podziękowań: 1209 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez Daniel » 23 maja 2012, 01:03

W pełni zgadzam się z Demonem, mamy przykład postawy fair, i szkoda, że w tym przypadku ma to być ukarane. Ja nie porównywałbym jednak do końca zasady "postawiona stoi" z "żywca" - w prawdziwej partii nie popełni się akurat dokładnie takiego błędu, tu zdecydowało przedwczesne puszczenie myszki, w realu tego nie ma i nie uwierzę, że ktoś mógłby na prawdziwym turnieju przez przypadek postawić figurę o jedno pole za wcześnie w wynikłej pozycji, w Internecie przez względy techniczne jest to za to możliwe. To sytuacja wyjątkowa, typowo internetowa.

Poza tym - "Gramy turniej mistrzowski, a nie partie/mecz towarzyską" - tak naprawdę każda partia grana przez Internet w rozgrywkach forumowych jest towarzyska, niezależnie od tego czy nazwiemy to meczem o mistrzostwo forum, ligą mistrzów, partią o mistrzostwo wtorkowego popołudnia, czy sparingiem granym w wolnej chwili. Nie gram w tej lidze, ale mimo to zabieram głos, gdyż uważam, że w takim przypadku nie powinno się być tak restrykcyjnym - forumowe gry są grą o pietruszkę, chodzi o dobrą zabawę i bardziej słuszna będzie zgoda na poprawienie takiego przypadkowego błędu niż zapatrzenie w przepis.
Daniel

Podziękował : 222 razy
Otrzymał podziękowań: 348 razy

Postprzez chlewicki » 23 maja 2012, 01:08

Od czegoś te przepisy są. Złamał przepis - nie może wygrać partii. Po co tu demonowe bloki tesktu?
"Jeśli chcesz zniszczyć człowieka, naucz go grać w szachy." - O. Wilde
Mnie, mimo krótkiej znajomości, zniszczyły życie. Jednak kocham je - nie ma prawdziwszego uczucia.
chlewicki

Podziękował : 441 razy
Otrzymał podziękowań: 124 razy

Postprzez fiakier » 23 maja 2012, 08:08

Daniel napisał(a):(...)tu zdecydowało przedwczesne puszczenie myszki, (...)

Klikać pole startowe a potem docelowe - nie "urwie" się - działa na kuraku chociaż czasem przy grze czarnymi się przycina, ale przy dodawanych 10 sekundach powtórzenie operacji nie jest tak boleśnie "czasostratne".

Nikuś - na Twoim miejscu już bym "z załącznikiem" (i to raczej dużym) wyrywał do Mola coby podziękować i przeprosić.
A pretensji do sędziego mieć nie wolno - musiał zareagować i tyle. Może jedynie bym zweryfikował wynik drugiej partii na -:- i cały mecz na 0-1.
Pozdrawiam.

P.S. Minęło tyle czasu ile potrzeba. Dopiero teraz zauważyłem, że to zdaje się Nikuś założył stół z błędami (wynika z dyskusji i wpisanego wyniku) - pozostaje mi jedynie wycofać się z moich sugestii nt. weryfikacji wyniku...
Dać małpie brzytwę...

killer ha sempre ragione!!
fiakier

Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 48 razy

Postprzez nikus287 » 23 maja 2012, 08:33

kolokwium napisał(a):Jest mi niezmiernie przykro to pisać (a obaj zasługujecie na nagrodę "fair play") ale przypomnę
  1. Mecz
    1. Zawodnik wskazany w kojarzeniu jako pierwszy rozpoczyna grę kolorem białym i jest zobowiązany do założenia stołu (przeciwnik może założyć stół) i na nim spoczywa obowiązek zachowania prawidłowych parametrów stołu pod groźbą walkoweru
    2. Ustawienia stołu:

kojarzenie SzLM napisał(a):nikus287 – mol_ksiazkowy

Z tego by wynikało, że ja zaczynam pierwszą partię białymi i tak rzeczywiście było. Nie mam do nikogo pretensji, bo po prostu zapomniałem dobrze ustawić stół, więc wina leży po mojej stronie.
nikus287

Postprzez kolokwium » 23 maja 2012, 15:30

fiakier napisał(a):zdaje się Nikuś założył stół z błędami (wynika z dyskusji i wpisanego wyniku)

Nie jest ważne kto założył stół, odpowiedzialny (biały z kojarzenia) ma sprawdzić parametry stołu. Wiem że mało kto sprawdza, tak jak ustawienie bierek w turniejach na żywca.

Daniel napisał(a):Poza tym - "Gramy turniej mistrzowski, a nie partie/mecz towarzyską" - tak naprawdę każda partia grana przez Internet w rozgrywkach forumowych jest towarzyska, niezależnie od tego czy nazwiemy to meczem o mistrzostwo forum, ligą mistrzów, partią o mistrzostwo wtorkowego popołudnia, czy sparingiem granym w wolnej chwili. Nie gram w tej lidze, ale mimo to zabieram głos, gdyż uważam, że w takim przypadku nie powinno się być tak restrykcyjnym - forumowe gry są grą o pietruszkę, chodzi o dobrą zabawę i bardziej słuszna będzie zgoda na poprawienie takiego przypadkowego błędu niż zapatrzenie w przepis.
Wszystko zależy od człowieka jak podchodzi do gry/zabawy. Niektóre osoby poważnie podchodzą do każdej partii turniejowej. Nie ma znaczenia czy w internecie, czy na żywca. Są i tacy (jak ja), co wszystkie partie bierze na luzie, bo szachy to dla mnie zabawa/rozrywka, odskocznia od normalnego życia (ale przyjemnie jest ciekawie zagrać, nieraz się pomęczyć, ba bywa że i wygrać).
Jeżeli gramy w internecie o pietruszkę, to zapewne i podejście do przeciwnika może być pietruszkowe i (jak wspomniał demon) Nic nowego jak gracze mają daleko w polu to czy ktoś chce zagrać czy trzeba rozegrać partie i takie tam.
Bawmy się, ale z zasadami.

Daniel napisał(a):Ja nie porównywałbym jednak do końca zasady "postawiona stoi" z "żywca" - w prawdziwej partii nie popełni się akurat dokładnie takiego błędu, tu zdecydowało przedwczesne puszczenie myszki, w realu tego nie ma i nie uwierzę, że ktoś mógłby na prawdziwym turnieju przez przypadek postawić figurę o jedno pole za wcześnie w wynikłej pozycji, w Internecie przez względy techniczne jest to za to możliwe. To sytuacja wyjątkowa, typowo internetowa.
Sytuacją typowo internetową, a nawet "kurakową" jest, że nie obowiązuje dotknięta idzie (pisał o tym Brainw0rker na szachista.com). Na żywca znam przypadki, że np. zawodnik pomylił bierki i zamiast gońca, złapał hetmana i pobił "nieprawidłowo" bo na innym kolorze. I teraz zależy od sędziego (jeżeli przeciwnik uprze się reklamować "dotknięta"), jak zinterpretuje "świadome posunięcie" (4.3 Z wyjątkiem sytuacji przedstawionej w art. 4.2, jeżeli zawodnik będący na posunięciu celowo dotknął na szachownicy). Gdy uzna że zamiarem było bicie, to wskaże ruch gońcem, a jak zamiarem był ruch hetmanem, to hetmana.
Czyli można pomylić pola (znam też takie przypadki), jak i bierki. Nie piszę o blicach, lecz szachach klasycznych gdy zawodnicy mają jeszcze dużo czasu.

PS
Nie mam pretensji do zawodników. To jest walkower techniczny i nie wpływa na możliwość awansu (VI.2.7 Zawodnik który oddał walkower nie ma prawa awansu do fazy pucharowej nie jest brane pod uwagę).
kolokwium
Moderator

Postprzez Zenek » 23 maja 2012, 22:02

1. Mecz
    2. Ustawienia stołu:

Tak w kwestii formalnej, jedno zaprzecza drugiemu.
Beznadziejny w debiutach, słaby w grze środkowej i kiepski w końcówkach.
Zenek

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 26 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: zenekbk
FICS: Zenekkk

Postprzez thinkerteacher » 23 maja 2012, 22:47

Nie widzę sprzeczności. Ja zakładam stół nr 1, ty stół nr 2. Ja gram białymi i mam OBOWIĄZEK założenia stołu, a przeciwnik może założyć stół, ale wcale nie musi. Najwyżej można mieć wątpliwości po co drugi przeciwnik ma zakładać stół skoro grają przy jednym (też nie rozumiem jaki jest tego cel).
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 8954 razy
Otrzymał podziękowań: 1209 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez nikus287 » 24 maja 2012, 14:16

Żeby kibiców zmylić :)
nikus287

Postprzez kolokwium » 24 maja 2012, 14:54

Czerwony ma założyć stół, jednak może skorzystać ze stołu założonego przez niebieskiego, co nie zwalnia go od odpowiedzialności za prawidłowe ustawienia do gry.

Proszę wskazać (i wykazać) sprzeczność.
kolokwium
Moderator

Postprzez Zenek » 24 maja 2012, 15:53

Dla mnie sprzeczność jest tu oczywista, jeśli obowiązkiem gracza jest założenie stołu to nie może on skorzystać ze stołu założonego przez rywala. Regulamin w obecnej formie może wprowadzić w błąd.
P.S. Jeśli zagra na stole rywala to nie wywiąże się ze swojego obowiązku. Rywal rzeczywiście może założyć stół np. dla innych osób albo jeśli chce grać symultanę, ale nie wiem po co pisać to w regulaminie. :)
Ostatnio edytowany przez Zenek, 24 maja 2012, 16:06, edytowano w sumie 1 raz
Beznadziejny w debiutach, słaby w grze środkowej i kiepski w końcówkach.
Zenek

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 26 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: zenekbk
FICS: Zenekkk

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Szachowa Liga Mistrzów