www.chess.t15.org - Katalog Baz Szachowych (format PGN)

Moderator: redjok

www.chess.t15.org - Katalog Baz Szachowych (format PGN)

Postprzez bazyszachowe » 16 lut 2011, 21:39

Witam!

Chciałbym zwrócić Państwa uwagę na stronę http://www.chess.t15.org/. Zawiera ona dziesiątki tysięcy partii szachowych z turniejów z całej Polski. Wszystkie one zapisane są w najpopularniejszym formacie tego typu plików - *.pgn (portable game notation) otwieranym przez każdy program obsługujący bazy szachowe. Serwis jest stale aktualizowany.

Zachęcam do pobierania baz, a w komentarzach proszę o opinie odnośnie strony.

Pozdrawiam ;)
bazyszachowe

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Ranking: 0

Re: www.chess.t15.org - Katalog Baz Szachowych (format PGN)

Postprzez demon_szybkosci » 16 lut 2011, 23:32

Dziękujemy za informację :). Miejmy nadzieje, że baza się będzie coraz bardziej rozrastać zaś stronka rozwijać :). Czy te partie są zbierane wg jakiegoś klucza czy też przypadkowo?
demon_szybkosci

Postprzez bazyszachowe » 01 kwi 2011, 17:50

demon_szybkosci napisał(a):Dziękujemy za informację :). Miejmy nadzieje, że baza się będzie coraz bardziej rozrastać zaś stronka rozwijać :). Czy te partie są zbierane wg jakiegoś klucza czy też przypadkowo?

Jedyny klucz to taki, że muszą to być partie z Polski.

Dziś baza została zaktualizowana. Można pobrać bazę partii szachowych tutaj: http://www.chess.t15.org/gigabaza.html. Ponad 85 000 partii!
bazyszachowe

Postprzez bazyszachowe » 05 cze 2011, 22:07

Witam!

Strona http://chess.t15.org została rozszerzona o bazę online (ponad 93000 partii), w której można znaleźć i oglądać partie bez konieczności pobierania czegokolwiek. Nowością jest także baza polskich szachistów, którzy w ostatnim czasie grali w krajowych turniejach.

Pozdrawiam
bazyszachowe

Postprzez rutra » 23 lut 2015, 02:28

Ciekawa funkcja została wprowadzona w katalogu baz. Jest informacja, którzy zawodnicy zyskali najwięcej punktów rankingowych. Jedna z zawodniczek w ubiegłym miesiącu zyskała aż 312 punktów rankingowych.

Szkoda, że na stronie zdarzają się jeszcze błędy. Np. w Mistrzostwach Rzeszowa zwycięzca turnieju zdobył normę na kandydata (przed turniejem miał I+ elo ok. 1850), a na stronie podana jest IV kategoria i zupełnie inny klub szachowy.
rutra

Podziękował : 1694 razy
Otrzymał podziękowań: 2167 razy
Ranking: 1584

Postprzez Daniel » 23 lut 2015, 11:59

rutra napisał(a):Szkoda, że na stronie zdarzają się jeszcze błędy. Np. w Mistrzostwach Rzeszowa zwycięzca turnieju zdobył normę na kandydata (przed turniejem miał I+ elo ok. 1850), a na stronie podana jest IV kategoria i zupełnie inny klub szachowy.

Istnieje coś takiego, co nazywa się przypadkową zbieżnością nazwisk :-P tu akurat mamy zarówno imię jak i nazwisko bardzo popularne. CR wyświetla trzech tak właśnie nazywających się szachistów, m.in. jednego wspomnianego z IV kategorią, innego z Bydgoszczy, a jeszcze innego właśnie z Rzeszowa. Błędu więc nie ma.
Daniel

Podziękował : 221 razy
Otrzymał podziękowań: 348 razy

Postprzez rutra » 23 lut 2015, 13:13

Link do Mistrzostw Rzeszowa.

Na stronie FIDE znalazłem dwóch zawodników z tym samym imieniem i nazwiskiem. Jeden z rankingiem ponad 2200, drugi ok. 1900. W centralnym rejestrze jest czterech zawodników z tym samym imieniem i nazwiskiem, dwóch, którzy są na stronie FIDE i dwóch z czwartymi kategoriami.

Błąd polega na tym, że w katalogu baz szachowych jest tylko jeden zawodnik z takim imieniem i nazwiskiem i ma IV kategorie. Przedstawiona jest cała lista turniejów i partii od 2006 do 2014 roku podczas gdy zawodnika z IV kategorią nie ma w rankingu Chessarbitra, czyli wychodzi na to, że od przynajmniej 2011 roku nie zagrał w żadnym turnieju. W katalogu baz szachowych wygląda tak jakbym przegrał z zawodnikiem z IV kategorią z Suwałk, podczas gdy w rzeczywistości grałem z zawodnikiem z Rzeszowa, który ma I++ elo ok. 1900 (przed turniejem I+ ok. 1850). Taka sama sytuacja z moim przeciwnikiem z 1. rundy, który w katalogu baz również ma wpisaną IV kategorie. Podobnie z jednym forumowiczem, który w rzeczywistości ma I++ elo ponad 2000 a w katalogu baz jest wpisana I bez elo i klub z Wrocławia.

Dużo tam nieścisłości.
rutra

Postprzez kolokwium » 23 lut 2015, 13:51

Jeżeli baza korzysta z plików pgn, to n zawodników będzie dla bazy jednym zawodnikiem.
Inna inszość, że jak program wyświetla metryczkę zawodnika wg CR lub FIDE, to powinna sprawdzać i podawać wszystkich, którzy odpowiadają wzorcowi. Wówczas użytkownik ma świadomość, że jest wielu zawodników o tym samym imieniu i nazwisku.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2287 razy
Otrzymał podziękowań: 2427 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez Vadim99 » 16 kwi 2015, 21:01

Nie mogę otworzyć tego linka. Co się dzieje?
Vadim99

Postprzez rutra » 30 maja 2016, 20:32

Jaki warunek musi być spełniony aby partia pojawiła się w bazie i dlaczego lista partii nie jest aktualizowana? Co musi się stać aby nowy zawodnik dołączył do KBS (Katalogu Baz Szachowch)?

Grałem rok temu na MMM w Krakowie (grupa B). 6 moich partii z tego turnieju jest na stronie FIDE, na chess-db, na chesstempo (być może jeszcze w kilku innych miejscach), ale nie na KBS. W tym roku grałem w grupie A i sędzia bardzo szybko wprowadził zapisy w serwisie turniejowym na chessarbitrze a partie pojawiły się po kilku dniach na KBS. Rok temu grałem w jednym turnieju klasycznym, z którego 5 partii jest na KBS. Kilka dni po turnieju sędzia uzupełnił brakujące 4 partie na chessarbitrze, ale nadal ich nie ma na KBS.

Z tego co pamiętam mój profil pojawił się na KBS w 2014 a partie z 2013 zostały uzupełnione. Dlaczego niektórzy zawodnicy grający w turniejach, z których partie są na KBS nie mają profilu na tej stronie? Przydałoby się jeszcze rozróżniać osoby z takim samym imieniem i nazwiskiem. Kiedyś już pisałem o tym, że według KBS przegrałem m. in. z IV kategorią, podczas gdy w rzeczywistości grałem z zawodnikiem I+, a ten z IV z takim samym imieniem i nazwiskiem już nie gra. Jest podany ID FIDE oraz ID CR, ale są błędy.

PS. 1. Wyrażam zgodę na publikowanie mojej pełnej daty urodzenia w Katalogu Baz Szachowych.
PS. 2. Dzięki na "lajki" na KBS, nie wiedziałem, że mam tyle fanów (fanek). :lol2:
rutra

Postprzez Grem » 06 wrz 2016, 15:44

rutra napisał(a):Chciałem zadać pytanie, ale widzę, że kilka miesięcy temu już o to pytałem.

Czy zna ktoś odpowiedź na pytania z pierwszego akapitu z poprzedniego postu?

Chyba przez to że mają nowy adres mnie przekierowało na http://katalogbazszachowych.pl/,chyba to samo na 100% :jupi:
Tylko ten nie popełnia błędów, kto nic nie robi - Napoleon Bonaparte
Grem

Podziękował : 133 razy
Otrzymał podziękowań: 267 razy
kurnik.pl: Gremar64
FICS: Gremar

Postprzez rutra » 06 wrz 2016, 17:03

No tak, to jest ta sama strona (nie wiem czy wcześniej mieli inny adres), ale nadal nie wiem jakie kryterium stosują administratorzy przy wybieraniu partii. Widzę, że po 2 miesiącach pojawiły się transmitowane partie z Rudnika z grupy A (w tym trzy moje, jedna niepełna, bo się transmisja popsuła po 20 ruchach).
rutra

Postprzez regis88 » 14 sty 2017, 14:45

Kto jest administratorem Katalogu Baz Szachowych i jak można się skontaktować? Wybrałem na stronie "więcej" "kontakt", napisałem i nikt nie odpisuje.
regis88

Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 23 razy
Ranking: 2097

Postprzez rutra » 08 lis 2019, 00:13

Strona zawiesiła działalność :(
rutra

Postprzez piongu » 24 lis 2019, 22:27

Przeprowadziłem wywiad z twórcą jakby ktoś był zainteresowany ;)
https://infoszach.pl/2019/11/24/katalog-baz-szachowych-zawieszony-wywiad-z-tworca/
piongu

Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 61 razy
Ranking: 2453

Powrót do Strony szachowe