Tempo gry a ranking

Moderator: kolokwium

Tempo gry a ranking

Postprzez rutra » 29 lip 2019, 14:04

Według przepisów FIDE przy szachach standardowych (klasycznych) mamy takie ograniczenia rankingowe:

a) Poniżej 90 minut na partie (minimum P'60) lub równowartość zakładając 60 posunięć (P'60, P'30+30) - turniej do rankingu 1599
b) Od 90 minut do poniżej 120 minut na partie (równowartość przy 60 posunięciach np. P'60+30) - turniej od 1600 do 2199
c) 120 minut lub więcej na partie (równowartość przy 60 posunięciach np. P'90+30) - turniej dla wszystkich zawodników

Różnie z tym bywało.

1. Na jednym turnieju poniżej 1600 zgłosił się zawodnik nie podając rankingu FIDE (niedawno zdobył). Sędzia się zorientował w trakcie, że zawodnik ma nieco ponad 1600 (1611 jeśli dobrze pamiętam) turniej policzono.

2. Kilka razy grałem w turniejach do 2199, gdzie byli pojedynczy zawodnicy z rankingiem 2200+, turnieje policzono.

We wszystkich tych przypadkach organizator ryzykował tym, że FIDE może taki turniej odrzucić, choć nie spotkałem się z sytuacją żeby turniej nie został policzony.

Ostatnio dowiedziałem się, że są nowe przepisy turniejowe FIDE, według których jeśli w turnieju wystąpi zawodnik ze zbyt wysokim rankingiem (np. w turnieju P'90 zawodnik z rankingiem powyżej 2200) wówczas turniej zostanie policzony, tylko partie zawodnika ze zbyt wysokim rankingiem nie będą się liczyły do rankingu.

Czy wie ktoś jak to wygląda w praktyce? Za niedługo planuję zorganizować turniej tempem P'60+30 (lub P'90), 9 rund. Chciałem się zmieścić w 4 dni (2 rundy dziennie, z wyjątkiem pierwszego dnia - 3 rundy) stąd to tempo. I pytanie czy mogę do takiego turnieju dopuścić zawodnika z rankingiem powyżej 2200 a jego partie nie zostaną policzone? Czy może FIDE potraktuje to według własnego widzimisię i może policzyć zawodnikowi ranking?
rutra

Podziękował : 1690 razy
Otrzymał podziękowań: 2154 razy
Ranking: 1584

Re: Tempo gry a ranking

Postprzez zulu » 03 sie 2019, 04:21

Policzą tym, którzy spełniają wymagania.
Przy tempie P90 zawodnicy z 2200 i więcej nie będą mieli zmian rankingu.
zulu

Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 27 razy

Postprzez AuroraBorealis » 03 sie 2019, 10:19

Ja bym nie by taki pewny, FIDE czasami dziala uznaniowo i nie przestrzega wlasnych przepisow.
AuroraBorealis

Podziękował : 181 razy
Otrzymał podziękowań: 437 razy
Ranking: 2120

Postprzez rutra » 03 sie 2019, 10:45

Właśnie chciałbym uniknąć takiej sytuacji, że na turniej przyjeżdża zawodnik z rankingiem powiedzmy 2300, walczy o nagrody i jest pewny, że mu ranking nie spadnie. A potem się okazuje, że jednak FIDE mu ten turniej policzy. Chyba jednak nie będę kombinował.
rutra

Postprzez zulu » 03 sie 2019, 19:23

Zawsze możesz przed wysłaniem sprawozdania do oceny fide samodzielnie usnąć zawodnika z turnieju - nawet mniej policzą.
Zawodnicy do usunięcia nie mogą mieś statusu pauza ani być skojarzeni -
czyli modyfikacja kojarzenia usuniecie wybranych par, sortowanie itd..
Oczywiście własna kopia bezpieczeństwa wskazana.
zulu

Postprzez kolokwium » 04 sie 2019, 06:46

Zawsze będzie się można doczepić do takiego modyfikowanego turnieju bo będą nieprawidłowe kojarzenia - niezgodne z algorytmem. Oczywiście można to będzie wytłumaczyć, że zawodnik nie mógł grać w turnieju ze względu na ranking - ale grał. Jak to wytłumaczyć innym zawodnikom?
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2260 razy
Otrzymał podziękowań: 2385 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez rutra » 04 sie 2019, 09:31

Zawsze można wpisać w komunikacje, że partie zawodnika ze zbyt wysokim rankingiem nie będą liczone. Chociaż pewnie by były pretensje gdyby zawodnik z niższym rankingiem urwał punkty takiemu przeciwnikowi.

Pomysł z usunięciem wyników zawodnika ciekawy, wtedy na pewno FIDE tego zawodnika nie policzy, aczkolwiek może się przyczepić do kojarzeń. Chyba lepiej zapytać u źródła albo nie dopuszczać takiego zawodnika.
rutra

Postprzez zulu » 04 sie 2019, 19:56

rutra napisał(a):Zawsze można wpisać w komunikacje, że partie zawodnika ze zbyt wysokim rankingiem nie będą liczone. Chociaż pewnie by były pretensje gdyby zawodnik z niższym rankingiem urwał punkty takiemu przeciwnikowi.

Pomysł z usunięciem wyników zawodnika ciekawy, wtedy na pewno FIDE tego zawodnika nie policzy, aczkolwiek może się przyczepić do kojarzeń. Chyba lepiej zapytać u źródła albo nie dopuszczać takiego zawodnika.

Pomysł wynika z uczestnictwa zawodników zagranicznych (i to mających status VIP-ów dla turnieju) ale nie zarejestrowanych w FIDE i tu nie był dużego wyboru.
Zawodnik zawsze może reklamować policzony ranking przez fide z różnych powodów.
Regulaminy nie przewidują wszystkich sytuacji, a tym bardziej programowanie do liczenia rankingu, dlatego zdarza się, że zawodnik reklamuje w FIDE obliczenia swojego rankingu.
Niektóre decyzje trzeba podjąć na własna odpowiedzialność. Gorzej jak te decyzje są powodowane nadużyciem przepisów regulaminowych w celu np. sztucznego wzrostu rankingu w 100% zgodnie z przepisami.
zulu

Postprzez kolokwium » 10 sie 2019, 12:10

https://www.fide.com/component/content/ ... PmmUZDR_pc

Ankieta FIDE odnośnie tempa gry w zależności od rankingu szachów klasycznych w liczeniu rankingu.

The FIDE Qualification Commission (QC) is seeking responses to a questionnaire about the length of
games required for standard play games to be FIDE rated.

QC has received a lot of correspondence during 2019 suggesting FIDE should change the rating
regulations to allow shorter games than at present to be rated. The relevant regulation is regulation
1 here:

https://www.fide.com/fide/handbook.html ... ew=article

Given that changing this regulation would directly impact upon so much FIDE-rated chess, the Qualification Commission has decided to create a questionnaire to put this issue directly to all interested parties to better inform any decision that might be taken to change this regulation.

The questionnaire can be found HERE.

QC encourages all players and interested parties to respond to this questionnaire, and for national federations to send it to their members encouraging them to respond. Responses will be collected until Sunday, 27th October; and results published as soon as possible thereafter.

Alex Holowczak
Qualification Commission Secretary
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2260 razy
Otrzymał podziękowań: 2385 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez rutra » 20 sie 2019, 14:36

Spotkałem się z turniejami tempem P'59 zgłoszonymi do FIDE. Według przepisów są to turnieje szybkie (rapid), gdyby było P'60 mogliby zagrać tylko zawodnicy z rankingiem poniżej 1600.

Natomiast znalazłem ciekawy turniej na Słowacji.

https://www.fide.com/calendar/tournamen ... w&aid=9734

Tempo gry 44 minuty i 59 sekund + 15 sekund na posunięcie, co daje 59 minut i 59 sekund przy obliczeniach, więc jest to turniej szachów szybkich.
rutra

Powrót do Zasady, regulaminy, przepisy