Historyczne zwycięstwo Deep Blue wynikiem bugu?

Moderator: redjok

Historyczne zwycięstwo Deep Blue wynikiem bugu?

Postprzez Rafcik » 03 paź 2012, 16:38

Pamiętacie jeszcze Deep Blue? IBM świętowało niedawno piętnastą rocznicę pamiętnej partii szachów, w której to komputer po raz pierwszy wygrał z arcymistrzem szachowym Garrim Kasparowem. Okazuje się jednak, że ostateczny wynik historycznej partii szachów z 1997 roku był najprawdopodobniej następstwem wyniku błędu w kodzie komputera.

Cały artykuł na:
http://gizmodo.pl/historyczne-zwyciestw ... kiem-bugu/
"W konfrontacji strumienia ze skałą, strumień zawsze wygrywa - nie przez swoją siłę, ale przez wytrwałość." - Budda
Rafcik
Administrator

Podziękował : 112 razy
Otrzymał podziękowań: 423 razy
Ranking: 0

Re: Historyczne zwycięstwo Deep Blue wynikiem bugu?

Postprzez thinkerteacher » 03 paź 2012, 17:17

Nie jestem pewien czy chodzi o konkretny bug w kluczowej partii czy też raczej o to, że Kasparow "zgłupiał" po tym jak komputer w pierwszych partiach grał nie do końca logicznie, a w kluczowej partii wykonał "genialny" ruch, który ponoć był wynikiem błędu (z tego co czytałem to komputer go analizował, ale nie jako najlepszy, więc nie był brany pod uwagę, aż w pewnym momencie "wskoczył" na listę jako pierwszy i wtedy została podjęta decyzja, aby zagrać "first line").

Ciekawy jestem waszych komentarzy ;)
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 8954 razy
Otrzymał podziękowań: 1209 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez fuszer » 03 paź 2012, 20:55

Też chciałbym popełniać błędy programistyczne prowadzące do spektakularnych sukcesów :rotfl:
Przedobrzenie warunków stopu algorytmu wyszukiwania jest jak najbardziej możliwe - jeśli chcemy za bardzo "poprawić" oryginalny algorytm, możemy czasem przeoczyć przypadek, w którym nasze "wzmocnienie" doprowadzi do pętli nieskończonej
Tym niemniej warunek związany z kontrolą czasu - wybór ruchu losowego - wydaje się zbyt nieprawdopodobnym przecięciem węzła gordyjskiego. Chyba bardziej obiecujące byłoby wybranie ruchu, który ma aktualnie najlepszą ocenę.

Mnie się wydaje, że ta losowość mogła wcale nie wyniknąć z błędu, ale stanowiła część algorytmu - jeśli po odpowiednio długim czasie obliczeń żaden ruch-kandydat nie osiągnął pewnej założonej wartości funkcji oceny, program miał wybrać posunięcie losowe licząc na wytrącenie "ludzkiego" przeciwnika z równowagi.

Skoro Rybka ma wersję Human zoptymalizowaną pod grę przeciwko ludziom, Deep Blue mógł być tak zaprogramowany od podstaw.

Bardziej spiskowe byłoby oczywiście stwierdzenie, że operator obserwujący aktualne analizy silnika mógł wymusić w dowolnym miejscu tryb random...
fuszer

Podziękował : 238 razy
Otrzymał podziękowań: 935 razy
Ranking: 2096
kurnik.pl: fuszer
FICS: swirus

Postprzez thinkerteacher » 03 paź 2012, 22:19

Zależy jak podchodzimy do tego: czy od strony człowieka (Kasparowa), maszyny (jako jej algorytmu) czy zespołu, który ograł mistrza świata. Z tego co mi wiadomo to w Deep Blue (ani we wcześniejszej jego wersji - Deep Thought) nie było algorytmu, który miał wybierać losowy ruch jeśli inne nie osiągnęły konkretnej wartości. Mogę się jednak mylić, bo czytałem tę książkę dawno temu.

Natomiast wytrącanie człowieka z równowagi przez robienie "nieludzkiego" ruchu bywało stosowane wtedy, gdy człowiek wykuł na blachę to jak zachowa się komputer. Przykładem może być chociażby sytuacja w której program "świadomie" wykonuje słabszy ruch (tzn. taki, który przyspiesza jego porażkę/mata) tylko po to, aby utrudnić (a nawet uniemożliwić) realizację przewagi człowiekowi.
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 8954 razy
Otrzymał podziękowań: 1209 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Powrót do Artykuły i wiadomości szachowe