Strona 1 z 1

Rozwiązanie problemu szachowego kluczem do zrozumienia...

PostNapisane: 21 mar 2017, 13:20
przez Rafcik
Rozwiązanie problemu szachowego kluczem do zrozumienia ludzkiej świadomości?

Świadomość to jedna z najważniejszych jakości określających człowieczeństwo i przy okazji kwestia spędzająca sen z powiek filozofom i naukowcom, którzy od zawsze zastanawiają się, gdzie świadomość bierze swój początek. To jakość, która ma także odróżniać nas, ludzi, od superkomputerów.

Były już badania starające się określić fizyczną lokalizację świadomości w mózgu, był nawet jeden fizyk, który zaproponował, by świadomość uznać za nowy stan skupienia materii. Teraz naukowcy wykładają na stół zadanie szachowe, którego komputery nie potrafią rozwiązać.


Czytaj dalej na:
http://przystaneknauka.us.edu.pl/artyku ... wiadomosci

Re: Rozwiązanie problemu szachowego kluczem do zrozumienia..

PostNapisane: 21 mar 2017, 14:10
przez krzysio
Polemizowałbym z "metodyką" tutaj. Jest chęć zrobienia konfrontacji maszyny (tu bardziej programu szachowego) z człowiekiem, a maszyna nie jest niczym innym jak właśnie maszyną działającą według algorytmu napisanego przez człowieka. Można to uprościć do sytuacji gdzie jeden tworzy algorytm coś tam liczący/robiący, nakazuje go odtwarzać maszynie, drugi "dwunożny" znajduje warunki w których algorytm się sypie i ... zwalamy winę na maszynę, przecież tworzący algorytm (w tym wypadku piszący kod silnika szachowego) nie mógł niczego zawalić ;)

Re: Rozwiązanie problemu szachowego kluczem do zrozumienia..

PostNapisane: 22 mar 2017, 12:43
przez Banksy
Szukając pewnych materiałów, natknąłem się na taki wykład http://www.naharvard.pl/kurs/godel-esch ... myslu.html Oparty jest on o książkę - Gödel, Escher, Bach: An Eternal Golden Braid

Obejrzałem sobie kilka odcinków. I jeśli się nie mylę to jest tam pewne twierdzenie, a w zasadzie cała teoria tym jest, które przedstawia to, że mamy już matematyczny odpowiednik świadomości (takiej jak u człowieka). Mówimy odpowiednik, ale możemy to też nazwać zasadą działania świadomości. Ociera się to o filozofię więc nie można na 100% stwierdzić, że tak jest. Aczkolwiek jako źródło inspiracji to potężny materiał.

W którejś części było omówione to jak to się dzieje, że można rozwiązać zadania jak te szachowe przedstawione wyżej. Ja tego nie pamiętam teraz dokładnie, nie chcę jakiejś głupoty napisać. W każdym razie przedstawiony jest tam matematyczny model opisujący ten problem w formie funkcji. Taka matematyczna odpowiedź na pytanie czemu człowiek potrafi zanegować (niemal intuicyjnie) dokonywanie obliczeń i spojrzeć na problem od innej adekwatnej strony.

Od razu mówię, że materiał (dla kogoś kto posługuje się angielskim) jest do pojęcia, ale jest trochę wymagający. Trzeba zrozumieć wcześniejsze rzeczy, by móc zrozumieć późniejsze.

Dla mnie jest to jak mistyka XXIw. ;)

Re: Rozwiązanie problemu szachowego kluczem do zrozumienia..

PostNapisane: 06 kwi 2018, 14:40
przez Szachaaa
Mówią ,że szachy to dla tylko dla inteligentnych :D